Plastikowe butelki, co powinniśmy o nich wiedzieć!

Plastik otacza nas codziennie! Często jednak nie zdajemy sobie sprawy jak groźny może się on dla nas stać!

1. Jaki wpływ mają plastikowe butelki na zwierzęta ?

Plastikowe butelki nie poddane recyklingowi nie rozkładają się w pełni, z czasem jednak zmieniają swoją formę. Zamieniają się w małe cząsteczki, które niestety są odbierane jako pokarm przez zwierzęta. Zakrętki na ten moment wcale nie są poddawane recyklinowi !

W Australii, Afryce czy innych nadmorskich krajach spotyka się coraz więcej zdechłych ptaków. Dziewięć z dziecięciu znalezionych ptaków ma w żołądku cząstki plastiku. Naukowcy twierdzą, że w 2050 roku 99% ptaków będzie posiadało plastik w sowich ciałach. Dla porównania w 1960 roku tylko u 5 % znaleziono to zagrażające środowisku tworzywo sztuczne. Największą zmorą są zakrętki od butelek i słomki. Naukowcy znajdują organizmy, które w żołądkach mają ponad 200 elementów plastiku różnego pochodzenia!

To samo dotyczy ryb. Plankton wymieszany z czastkami plastiku dryfującego w wodzie trafia do rybich brzuszków i często jest powodem ich zgonu. W tej formie plastik również trafia  do naszych żołądków!

 

2. Jaki wpływ ma używanie plastikowych butelek na nas samych?

Działanie BPA może wpływać w różny sposób na organizm ludzki. Do tej pory poznano trzy główne mechanizmy działania.

– Działanie bisfenolu A polega na powodowaniu nieodwracalnych szkód w układzie hormonalnym, które po pewnym czasie prowadzą do wystąpienia otyłości. Cząsteczki BPA wpływają na aktywność komórek tłuszczowych (adipocytów), które nadmiernie się namnażają, co w przyszłości skutkuje otyłością – nawet przy zdrowym stylu życia i niskokalorycznej diecie

– Dowiedziono również, że BPA przyczynia się do szybszego rozwoju zmian nowotworowych

– Wiadomo również, że BPA ma działanie antyandrogenne, czyli blokujące pracę głównych hormonów męskich. Oznacza to, że cząsteczki bisfenolu A zachowują się w organizmie jak żeński hormon – estrogen. Pociąga to za sobą zmiany również na poziomie ośrodków w mózgu, które wprowadzone w błąd, mogą zaburzać płodność i sferę zachowań seksualnych

 

BPA można łatwo zidentyfikować: jeśli jest użyty do produkcji opakowania powinien znaleźć się na nim symbol PC7 lub cyfra 7 wewnątrz trójkąta symbolizującego recykling.

 

Gdzie kupić butelki bez BPA? Dla przykładu znalazłam taki sklep, ale jestem przekonana, że już w wielu miejscach znajdziecie butelki bez BPA: Mojabutelka.pl

Kilka inspiracji z zagranicy – LINK

Ja używam aktualnie taką butelkę i można ją zakupić tu!

Jak możemy zmniejszyć ilość korzystania z plastiku w naszym codziennym życiu ?

– Unikaj picia napojów z butelek plastikowych, wybieraj szkło!

– Jeśli nie ufasz wodzie z kranu, zainstaluj filtr w domu! ( Ja pije wodę z kranu )

– Jeśli nadal zależy Ci na wodzie butelkowanej, kupuj butelki o dużych pojemnościach, np. 10 litrów!

–  Kup butelkę wielokrotnego użytku bez BPA i napełniaj ją wodą filtrowaną lub z kranu! Miej ją zawsze przy sobie, dzięki temu jeśli będziesz spragniona/ny nie skusisz się na zakup plastiku!

–  Sortuj śmieci! Niektóre z plastikowych butelek mogą zostać użyte ponownie, dlatego wspieraj ten proces, oczywiście jeśli będziesz miał/a plastik w domu 🙂

Kochani jestem przekonana, że część z Was, tak jak i ja już od jakiegoś czasu dba o nasze środowisko, wiem jednak, że wiele z nas się tym nie przejmuje! Niesamowite jak moje podejście się zmieniło. Chyba wcześniej nie byłam w pełni świadoma jakie szkody może zdziałać plastik!  Jak w lutym B. przyjechał do mnie do Polski był zaskoczony faktem, że kupuję 1,5 litrowe butelki, a nie np. 5 litrowe jeśli już bardzo muszę! Chyba wynikało to z braku świadomości i lenistwa…sama nie wiem, ale żałuję, że tak postępowałam! Mieszkając w Warszawie przed każdym treningiem kupowałam nową plastikową butelkę! W domu również piłam z butelki. Aktualnie piję wodę ze szklanej butelki, na zakupy zabieram torby wielokrotnego użytku i staram się nie pakować jabłek….czy innych owoców, warzyw do reklamówek. Znając życie, panie w sklepach w PL mogą na to dziwnie patrzeć, jednak nie wstydźcie się, to nie wstyd dbać o środowisko, wręcz przeciwnie! Od niedawna wraz z B. staramy się również zarażać tą „wiedzą” , właściwie to bardziej świadomością innych ludzi. Czasem uprzejmie zwrócę uwagę w sklepie ludziom, którzy 2 pomidory wkładają do osobnej reklamówki…jedni reklamówkę odkładają i dziękują, inni mają to gdzieś. Próbować jednak warto!

Pamiętajmy, że nawet najmniejsza wykonana czynność sprzyjająca ochronie środowiska ma na nie wpływ! Zacznijmy od samych siebie, od małych kroczków! Może właśnie dzięki nam nasza planeta będzie bezpieczna dla nas oraz dla naszych dzieci, wnuków czy prawnuków! Dziś większość z nas się nad tym nie zastanawia, jestem jednak przekonana, że do czasu!

Jeśli macie sprawdzone, domowe sposoby na ochronę środowiska dodajcie je w komentarzu. Może ktoś z nich skorzysta! <3

Gorąco polecam film Plastic Ocean, ja się na nim poryczałam! Obejrzeć z pewnością warto, daje do myślenia!

Korzystałam z wielu źródeł, między innymi z lifewithoutplastic  i  onegreenplanet 

 

YOU MIGHT ALSO LIKE

0 Comments

Leave A Comment

Your email address will not be published.